sobota 14. července 2007

Thor Heyerdahl, poutník mořskou plání

...občas sem přibude článek, zabývající se nějakou osobností, která mi má co říct. Většinou to bude nějaký cestovatel, spisovatel či úplně někdo jiný. No, uvidíme.



tak tedy: Thor Heyerdahl(1914-2002)


Mě osobně učaroval tento norský experimentální archeolog, dobrodruh a cestovatel svou knížkou Fatu Hiva, kde líčí svůj asi roční pobyt v Tichomoří. Se svou ženou žili v pralese na břehu ostrova, zcela bez moderní civilizace. Zde se také Thor poprvé setkal s mytologií Polynésanů o příchodu jejich předků z veliké země na východě. Z Jižní Ameriky. To ovšem nebozí Polynésané nevěděli, že jejich pověsti jsou zcela v rozporu s oficiálními etnografickými teoriemi. Podle soudobých vědců neměli jihoameričtí Indiáni lodě schopné plavby na širém moři…

„Měli přece balzové vory,“argumentoval Thor Heyerdahl při diskuzi s význačným antropologem v New Yorském muzeu. Ten mu jedovatě odvětil: „Tak si postavte balzový vor a přeplujte na něm největší oceán světa..“

Co mu řekl, Thor udělal.

Thor a jeho pět přátel postavili vor, z měkkého balzového dřeva, klády svázali konopnými provazy a odrazily se od pobřeží Peru. Plavidlo bylo zhotoveno přesně podle starých inckých předloh.

Námořníci za nimi volali, že balzové dřevo nasákne a do čtrnácti dnů se potopí, že konopná lana se prodřou a do Polynésie doplují na kládě, že je rozmetá první bouře. Odpluli a před nimi byl jen oceán. Největší oceán světa. A nejbouřlivější oceán světa, jen omylem zvaný Tichý. Tisíce kilometrů vody, Heyerdahl se oddal mořským proudům a věřil, že dopluje do Polynésie. V té chvíli mu ani nic jiného nezbývalo, čekalo jej a jeho přátele sedm tisíc kilometrů volné hladiny bez pravidelných vodních linek.

Plavba Kon-Tiki trvala sto jedna dní a po 6880km vor přistál na korálovém útesu ostrova Raroira v souostroví Tuamotu.

Od té doby se Thor zcela oddal myšlence migrací primitivních národů po moři. Plavil se na rákosovém voru z Afriky do Ameriky, vedl archeologickou expedici na Velikonoční ostrov a na rákosovém člunu se plavil i v Perském zálivu a Indickém oceánu. Právě jeho poslední plavba v okolí Perského zálivu a Rudého moře dostala veliký symbolický rozměr, když Thor nechal shořet svůj rákosový člun u pobřeží Džibuti jako protest proti válečným konfliktům na Blízkém východě. Tak tato plavba zůstala nedokončena...




Tak tohle je vor Kon-Tiki, v celé své nádheře a prostotě.


Osazenstvo voru Kon-Tiki, neznámo před nimi, hloubka pod nimi, cesta oceánem.


Lov žraloka holýma rukama(pro otrlé): Nad vodou musíš držet rybu, žralok se vynoří a chňapne po ní(pozor na ruce, budou potřebné pro následující úkony!). Ve chvíli kdy mizí pod hladinu, ocas se na chvíli ocitne nad vodou. Ten teď musíš chytit, a tahat z vody. Žralokův vakovitý žaludek v té chvíli putuje dopředu a žraloka zcela otupí. Až je tak půlka žraloka z vody, vymrští se za svým ocasem a vlastně vyskočí z vody. Na to pozor! No a už je na voru...Tak to alespoň dělali na Kon-Tiki.


Rákosový vor ve vlnách Atlantiku.


Hořící Tigris.

Žádné komentáře: