
Lydiard rozdělil rok na několik částí
1. fáze ...přípravná. Běžec by se měl snažit naběhat, co nejvíce kilometrů (Lydiard doporučuje 160km týdně) a na rychlosti až tolik nesejde. Tedy - žádné ploužení, 70 - 100% aerobní kapacity, ale také se nemusím snažit o žádný úprk. Prostě vytrvalostní běh. Jsou doporučeny tři dlouhé běhy týdně, jeden svižnější (na rozvoj anaerobního prahu) a zbytek volné běhy, podle pocitu. Já bych v této fázi chtěl naběhat od 90-120km týdně, stošedesátky(100mil) pro mě ještě nejsou. Já v této fázi budu běhat od října do února, snad to půjde a vydržím u toho.
2.fáze...trénink v kopcích. Pro rychlost je nezbytné dobře rozvinout běžeckou sílu, takže na řadu přijdou kopce. Tento trénink trvá asi čtyři týdny a v kopcích se běhá opět třikrát týdně. Do svahu (asi 300metrů dlouhého) se vybíhá v maximální intenzitě a klade se důraz na styl jakým se vybíhá - pěkně kolena nahoru, spíše jelení skoky. Nahoře se vyklusat a dolů uvolněně, ale rychle seběhnout. A takhle několikrát. Je to prý nejnáročnější část Lydiardova tréninku. Zbylé dny v týdnu rozvoj rychlosti a jeden delší běh.
Ve 3.fázi se pracuje na odolnosti vůči kyslíkovému dluhu. 3x týdně rychlé úseky(např 12x400m, 5x1000m, apod.) a zbytek týdne trénink rychlosti - rozkládané sprinty, seběhy...také volné běhy a jeden delší, vytrvalostní. Také přijdou na řadu první, přípravné závody a testy.
4.fáze je závodní období, je důležité na závod, například maraton, dobře vyladit. Na dva týdny vynechat opravdu tvrdé tréninky a odpočinout si. Ale příliš nezpomalovat a nepolevit. Být jako napjatá pružina. A pak vyhrát svůj první závod se sebou.

6 komentářů:
Co plánuješ za maraton na jaře? Nebo to nebude maraton? (Já jsem už odpískal sezónu a najíždím postupně do první fáze - přece jen jsem po zranění a nechci se knouckoutovat hned ze startu)
Jinak sám uvidíš, že ta první fáze není žádná "prdel". Odběhat i 100 km na nízké intenzitě není jen tak (hlavně to vychytat časově). Hlavně aby to ustálo tělo.
No, z té první fáze mám taky největší strach -přes 100km týdně jsem dal zatím jen jednou:)
Na jaro ještě nemám konkrétní závod, chtěl bych se co nejvíc zlepšit na 10km a když by mi to běhalo, tak maraton jako bonus. To bude záležet jak mi půjdou delší běhy a objemy.I když mě to láká...
Jinak moc dík za doporučení těch odkazů.
Příliš se neupínej k těm 160 km, ani ke kilometrům vůbec. Při první fázi by ses měl dostat k deseti hodinám týdně. Ale postupně. Jak budeš na 8 hodinách, bude to OK. Čím budeš v lepší kondici, tím více za těch 8, případně 10 hodin uběhneš.
A co mohu doporučit ze své zkušenosti: během v kopcovitém terénu, to ti dá strašně moc. Píše to ostatně i Lydiard:-)
8-10hod.-to mi možná půjde líp než +100km, jen aby mě to nesvádělo k pomalému běhu:) V kopcích běhám, tady, kde bydlím to ani jinak moc nejde.Ale když jsem viděl fotky s tím Lydiardovským stylem výběhu kopců, tak mi můj vrchařský styl přišel dost ubohý,to je úplně něco jiného.
K pomalému běhu tě to určitě svádět nebude, naopak získáš ještě více síly. Dlouhé běhy v kopcích a speciální drily, jaké jsou na tom videu, to jsou dvě naprosto odlišné věci.
tedy ať žijí kopce:)asi použiji tvůj systém zaznamenávání délky běhu - tedy ne km ale čas. Myslím, že by mi to mohlo pomoct.
Okomentovat